Haberler

Smyrna/İzmir Kazı ve Araştırmaları III. Uluslararası Çalıştayı


Eski Smyrna ve Smyrna Antik Kenti Kazıları ortaklığında 4-6 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan Smyrna/İzmir Kazı ve Araştırmaları III. Uluslararası Çalıştayına herkesi bekliyoruz.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak Eski Smyrna Kazısını Ziyaret Etti

Rektörümüze kazı alanında incelemelerde bulunduğu ve bizlerle yaptığı fikir alışverişinden ötürü teşekkür ederiz.

Ancient ashes reveal details of huge volcano

Ashes from Santorini’s Minoan eruption found in Smyrna excavation

Professor Cumhur Tanrıver, the head of the Smyrna excavation team, told Anadolu Agency that the ashes would shed light on Izmir's history. "In this year's drilling work, ashes from the Santorini Volcano have been found, which is known as the Minoan eruption in history and the largest volcano explosion in 10,000 years," Tanrıver said, adding that the ashes have been tested at the Geography Department of Ege University. 

"Once the ashes are examined, they will provide us the opportunity to see what changes the explosion caused in Smyrna and how it affected the people their culture. It will be an indicator like a touchstone. We will also be able to chronologically rank some events in Smyrna that for which could not set an exact date before," he said.
Source: https://www.dailysabah.com/history/2018/06/03/ashes-from-santorinis-minoan-eruption-found-in-smyrna-excavation

http://www.euronews.com/2018/06/04/ancient-ashes-reveal-details-of-huge-volcano

https://www.archaeology.org/news/6664-180604-turkey-ashes-smyrna

Santorini'nin külleri Eski Smyrna'da bulundu

MÖ 17. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen Minos Patlaması'na (Santorini Yanardağı Patlaması) ait kül izleri geçtiğimiz yıl tamamlanan kazı çalışmaları sırasında Eski Smyrna'da bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıver " Burada daha kapsamlı bir çalışmayla o külleri saptadık şimdi onların tarihsel sağlamasını yapıyoruz. Bu çalışma arkeoloji camiasına şunu sağlayacak. Biz bu patlamanın tarihini biliyoruz. Bu küller incelendiğinde bütün Akdeniz'in kaderini etkileyen bu patlamanın Smyrna'da nasıl değişikliklere neden olduğunu, buradaki insanları ve kültürü nasıl etkilediğini görme olanağını sunacak. Bize adeta bir mihenk taşı gibi bir gösterge olacak. Smyrna'da tam tarihlendiremediğiz bazı olayları da kronolojik olarak sıralama imkanı bulacağız" açıklamasında bulundu. 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/santorininin-kulleri-3-bin-600-yil-sonra-izmirde-bulundu-40855650


Çanakkale'da düzenlenen 40. Uluslararası Kazı Sonuçları Toplantısı'nda Eski Smyrna 2017 yılı çalışmaları sunumu, Kazı Başkanımız Prof. Dr. Cumhur Tanrıver tarafından gerçekleştirildi.

Kazı ekibi üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Duygu Akar Tanrıver, "Eski ve Yeni Smyrna Kazıları Metal Buluntuları" sunumunu 40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sonuçları Toplantısı'nda gerçekleştirdi.